پادکست – 18 بهمن ۱۳۹۶

پادکست – ۱۸ بهمن ۱۳۹۶

سلام، وقت بخیر

پادکستی که می‌شنوید، از مجموعه‌ پادکست‌های بادکوبه است. ما در این مجموعه به اتفاقات جذاب، سرگرم‌کننده، خلاقانه، تاثیرگذار و خبری دنیای تبلیغات می‌پردازیم.

امروز در این قسمت از پادکست بادکوبه، ابتدا از اینفلوئنسر مارکتینگ می‌گوییم؛ سپس با شما درباره تبلیغات در صفحات پربازدید اینستاگرام صحبت می‌کنیم و در انتها به سراغ تبلیغات اسپانسری اینستاگرام می‌رویم.

اینفلوئنسر مارکتینگ

یکی از روش‌های تبلیغات در اینستاگرام که تأثیر به‌سزایی در برندینگ شما دارد، اینفلوئنسر مارکتینگ یا استفاده از اینفلوئنسرها در فضای اینستاگرام است. حوزه‌هایی که درحال حاضر بیشترین بخش تبلیغات از طریق اینفلوئنسرها (افراد تأثیرگذار) را به خود اختصاص داده‌اند؛ عبارتند از سبک زندگی، سفر و گردشگری، مدوزیبایی، آشپزی، دکوراسیون، عکاسی و…. .

این افراد به دو صورت کمدی و جدی در این شبکه‌‌ی اجتماعی فعالیت می‌کنند. اولین قدم برای انتخاب درست، تعیین میزان جدیت اینفلوئنسر- فرد تأثیرگذار- است. این جدی‌بودن را متناسب با مشتریان هدف‌تان و خدمات و محصولی که ارائه می‌کنید، مشخص کنید.

افرادی را اولویت قرار دهید که به صورت جدی در حوزه‌ی خاصی تأثیرگذارند. ممکن است این افراد شوخ‌طبع هم باشند، اما منظور از جدی‌بودن این است که می‌توانند در آن حوزه به‌صورت تخصصی نظر دهند و حرفشان مورد تأیید دنبال‌کنندگان‌شان یا همان فالوورها است و حتی منجر به اقدام می‌شود.

در انتخاب افراد طنزپرداز دقت بیشتری به خرج دهید. افراد طنزپرداز به‌طور معمول دنبال‌کنندگان بیشتری دارند و برای موارد عمومی که بازار هدف بسیار گسترده‌ای دارند مناسب‌اند، اما مراقب باشید شیرین‌کاری‌های این طنز پردازها به هویت برند شما صدمه نزنند. قبل از هر اقدامی از سمت آنها برای تولید پُست تبلیغاتی، محتوای آن تبلیغ و خط قرمزها را مشخص کنید. همچنین اطمینان حاصل کنید که اگر از آن افراد به‌عنوان اینفلوئنسر استفاده کنید، تصویر برندتان نزد دیگر بخش‌های بازار هدف‌تان مخدوش نخواهد شد؛ به زبان ساده بخواهیم بگوییم ممکن است بعد از اجرای این تبلیغات توسط اینفلوئنسر مورد نظر، تصویر برند شما برای همیشه در ذهن بسیاری از مشتریان بالقوه‌تان مخدوش شود و حتی ممکن است بخشی از مشتریان کنونی خود را نیز از دست بدهید. پس در انتخاب این افراد فقط دنبال‌کنندگان زیاد را ملاک قرار ندهید، بلکه به نوع محتوای قرارگرفته در صفحات اینفلوئنسر و بازخوردهای آن محتواها -بررسی بازخوردها ازطریق بررسی تعداد لایک، تعداد و محتوای کامنت‌ها و میزان به اشتراک‌گذاری با افراد دیگرـ کیفیت دنبال‌کنندگان و میزان همراهی آنها با فرد تأثیرگذار توجه کنید.

تبلیغات در صفحات پربازدید اینستاگرام 

نکاتی که برای انتخاب اینفلوئنسرمارکتینگ گفتیم کمابیش در این نوع از تبلیغات هم صدق می‌کند، برای سهولت این فرایند و انتخاب از بین هزاران گزینه‌‌ی سؤالات زیر را از خود بپرسید:

۱. به‌دنبال چه صفحاتی بگردم؟

ابتدا باید مشخص کنید که چه موضوعاتی به کسب‌وکار شما مرتبط یا نزدیک است؟ باید روی این بخش از فرایند که به اصطلاح فیلتر اولیه‌ است، به‌خوبی وقت بگذارید. اگر کانال‌های ارتباطی مؤثر با مشتریان هدف‌تان را در اینستاگرام پیدا کنید، در آینده می‌توانید بارها به شیوه‌های گوناگون از آنها استفاده کنید. در انتخاب این صفحات از حرکات رقبایتان غافل نشوید.

۲. کیفیت کدام یک از صفحات منتخب بیشتر است؟

برای انتخاب بهترین صفحات برای تبلیغات باید به تمام موارد زیر توجه کنید و آنها را در مقایسه درنظر بگیرید:

  • تعداد دنبال‌کنندگان یا فالوئرها
  • میانگین تعداد لایک‌ و کامنت در زیر پست‌های عادی و تبلیغاتی
  • کیفیت کامنت‌ها (کامنت‌های هجو امتیاز منفی دارند و کامنت‌های خوب یا کامنت‌هایی که دنبال‌کنندگان افراد دیگر را صرفا برای نشان‌دادن آن پست Mention کرده‌اند امتیاز مثبت دارند
  • کیفیت دنبال‌کنندگان از نظر همخوانی با بازار هدف شما (میانگین سنی، جنسیت، موقعیت جغرافیایی، وضعیت اقتصادی، سبک زندگی و…

برخی‌اوقات ممکن است کمپین تبلیغاتی شما در صفحات با اعضای خیلی کمتر نتیجه‌ی بهتری داشته باشد؛ پس برای بررسی این موارد با دقت عمل کنید.

۳. کسب‌وکارهای مکمل من کدام‌اند؟

صفحات اینستاگرام کسب‌وکارهای مکمل شما معمولا محل خوبی برای تبلیغات شما هستند. در این مرحله خود را جای کاربران بگذارید و ببینید ترکیب محصولات‌تان با چه محصولات دیگری جذاب به نظر می‌رسد، یا افراد معمولا از خدمات شما در چه موقعیت‌هایی و به همراه چه خدمات دیگری استفاده می‌کنند. این یکی از بهترین روش‌های تبلیغات در اینستاگرام محسوب می‌شود، چرا که فکر مخاطب را برای نحوه‌ی استفاده از محصولات و خدمت شما جهت‌دهی می‌کند.

۴. چه مواردی را هنگام مذاکره درنظر بگیرم؟

بعد از اینکه فیلتر نیمه‌نهایی را انجام دادید، هنگام مذاکره برای درج تبلیغات فرا می‌رسد. علاوه‌بر استعلام قیمت، موارد زیر را بررسی کنید:

  • تعداد محتواها
  • زمان قرارگیری تبلیغات
  • مدت قرارگیری تبلیغات
  • امکان قرارگیری لینک

عدم قرارگیری آگهی در کنار رقیب

تبلیغات اسپانسری اینستاگرام

این تبلیغات معمولا هزینه‌های زیادی دارند و مناسب برندهای بزرگ‌تر هستند. متأسفانه در ایران امکان استفاده از این سرویس به صورت مستقیم وجود ندارد. پس اگر تمایل به استفاده از این روش برای تبلیغات در اینستاگرام دارید باید یا از واسطه‌های خود در خارج از ایران یا از آژانس‌های واسطه‌ی معتبر در ایران کمک بگیرید.

در این نوع از تبلیغات در اینستاگرام کلمه‌ی حمایت شده یا اسپانسر شده در بالای پست تبلیغاتی نمایش داده می‌شود و باتوجه به انتخاب شما امکانات دیگری هم در این پُست تبلیغاتی ممکن است وجود داشته باشد. در این روش، کسب‌وکارها می‌توانند براساس مکان، جنسیت، رده سنی، زبان، علایق و … مخاطبان هدف خود را مشخص کنند. تبلیغات اسپانسری اینستاگرام در چند دسته انجام می‌گیرند. اینستاگرام از شما می خواهد هدف خود را از تبلیغات مشخص کنید.

الف) آگاهی‌بخشی

اگر سراغ این بخش بروید با دو گزینه روبه‌رو می‌شوید. گزینه‌ی اول آگاهی از برند  است که اینستاگرام تلاش می‌کند، پست تبلیغاتی شما تاحدامکان به بیشترین تعداد ممکن افراد مورد نظر نشان دهد.

گزینه‌ی دوم میزان دستیابی یا Reach است. در این حالت می‌توانید یک حد برای میزان بازدید مشخص کنید؛ به عنوان مثال اگر تبلیغات شما توسط ۵ میلیون نفر دیده شود، این کمپین شما متوقف خواهد شود.

ب) سنجش

اگر بخواهید ترافیک سایت‌تان را بالا ببرید یا افراد زیادی را به سمت اپ‌استور یا پلی استور هدایت کنید تا اپلیکیشن شما را دانلود کنند، گزینه Traffic این کار را برای‌تان انجام می‌دهد. اگر هم می‌خواهید مخاطبان بتوانند به صورت مستقیم اپلیکیشن شما را دانلود کنند سراغ گزینه‌ی App installs بروید. در‌صورتی‌که در نظر دارید مخاطبان اقدامات کوچکی نظیر لایک و کامنت و به اشتراک‌گذاری انجام دهند گزینه Engagement را انتخاب کنید. گزینه‌ی Video views این امکان را فراهم می‌کند تا ویدئوی فوق‌العاده‌ای که ساخته‌اید، به بهترین شکل به نمایش بگذارید. اگر هم به دنبال سرنخ‌هایی از مشتریان بالقوه‌تان می گردید، حتما گزینه‌ی Lead Generation را مدنظر قرار دهید. سرنخ‌هایی که اینستاگرام می‌تواند برای شما جمع‌آوری کند عبارتند از: نام، ایمیل، شماره تلفن و جنسیت.

ج) تبدیل

اگر می‌خواهید یک قدم فراتر بروید و از سرنخ‌های خود استفاده کنید، به‌طوری‌که سرنخ‌ها منجر به استفاده‌ی مخاطبان از وبسایت یا اپلیکشن شما شود، این گزینه‌ی مناسب شماست.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

نظرات (اولین نفری باشید که نظر می دهد)