پادکست شماره 119

پادکست شماره ۱۱۹

سلام، وقت بخیر

پادکستی که می‌شنوید، از مجموعه‌ پادکست‌های بادکوبه است. ما در این مجموعه به اتفاقات جذاب، سرگرم‌کننده، خلاقانه، تاثیرگذار و خبری دنیای تبلیغات می‌پردازیم.

امروز در این قسمت از پادکست بادکوبه به پنج ویژگی مهم زبان بدن می‌پردازیم. ویژگی‌هایی که موجب می‌شوند نتایج بهتری در کسب و کار داشته باشیم. منبع ما برای این قسمت سایت دیجیاتو است.

یک مدیر موفق کیست؟ کسی که صرفا مدیریت می‌کند؟ مسلما خیر. او باید این توانایی را داشته باشد روی سایرین تاثیر مثبت و الهام‌بخش داشته باشد. مدیر موفق کسی است برای یک جلسه بسیار حائز اهمیت، علاوه بر خودش، تیم و حتی طرف مقابلش را هم آماده کند.

یکی از مواردی که در این امر تاثیر بسزایی دارد، زبان بدن است. زبان بدن باعث می‌شود شما چند درجه قوی‌تر از سایر مدیران موفق ظاهر شده و در دید عموم به یک ابرقهرمان تبدیل شوید. در این یادداشت قرار است نگاهی داشته باشیم بر ۵ ویژگی مهم زبان بدن.

۱. شما تنها هفت ثانیه وقت دارید!

در تعامل‌های تجارت و بیزینس، اولین برخورد بسیار اهمیت دارد. دقیقا در همان بدو ملاقات است که ذهنیت فرد نسبت به شما شکل می‌گیرد و به سختی در آینده تغییر می‌کند. در نتیجه‌ی پژوهش‌های مختلف، ‌شما تنها هفت ثانیه وقت دارید نظر مساعد یک غریبه را به خود جلب کنید. برای موفقیت در این ویژگی چند نکته را اشاره می‌کنیم:

درست رفتار کنید: پیش از ورود مشتری به دفترتان، تمام جوانب را در نظر بگیرید و به صورت آگاهانه انتخاب کنید چه نوع رفتاری باید از خودتان بر اساس سن، جنس و موقعیت شغلی فرد مقابل نشان بدهید.

لبخند بزنید: لبخند زدن، یک سیگنال مثبت در رهبران و مدیران موفق است. با لبخند زدن به نوعی دیگران را دعوت به آغاز یک مکالمه و دوستی می‌کنید.

تماس چشمی برقرار کنید: به نظر می‌رسد نگاه مستقیم به چشمان دیگران، یک نوع انرژی ساطع می‌شود و ناخودآگاه علایق و سلایق‌تان به فرد القا می‌شود.

اندکی رو به جلو خم شوید: اگر شما اندکی روی صندلی بدن‌تان را به سمت جلو حرکت دهید یعنی شما به مبحث مورد نظر علاقه نشان می‌دهید. اما نسبت به فضای حریم شخصی دیگران احترام بگذارید و از یک حدی بیشتر به آنها نزدیک نشوید.

دست بدهید: سریع‌ترین راه برای ارتباط برقرار کردن با دیگران. تحقیقات مختلف نشان می‌دهد قدرت تاثیرگذاری یک لحظه دست دادن در ابتدای معاشرت به اندازه یک مکالمه سه ساعته است.

۲اعتماد دیگران را با رفتارهای شفاهی و غیرشفاهی جلب کنید

اعتماد نسبی زمانی میان چند نفر برقرار می‌شود که گفته‌هایتان با آنچه زبان بدن‌تان نشان می‌دهد مطابقت داشته باشد.

عصب‌شناسان در دانشگاه کولگیت واقع در نیو یورک با موضوعِ «تاثیرات ژست انسان بر مغز» به نتایج جالبی دست یافتند. زمانی که زبان بدن فرد با گفته‌هایش مطابقت نداشت، پژوهشگران امواجی را مشاهده کردند که انسان در زمان گوش دادن به حرف‌های غیرضروری در مغزش بیشتر فعال است. پس تا حد امکان سعی کنید در سخنرانی عجله نکنید و اگر تازه‌کار هستید حرکت نکردن و ژست خاصی نگرفتن بهتر از این است مدام دست و سرتان را به هر طرف پرتاب کنید.

۳قدرت در دستان شماست

شاید شما هم به این نکته دقت کرده باشید وقتی آدم‌ها درباره یک موضوع مورد علاقه‌شان در یک جمع صحبت می‌کنند، ناخودآگاه حرکات بدن‌شان فعال‌تر می‌شود. همچنین دست‌ و بازوهایشان بیشتر حرکت دارد تا آنچه دلشان می‌خواهند را با قدرت هر چه بیشتر، به سایرین القا کنند.

تحقیقات نشان می‌دهد مخاطبین‌تان علاقه دارند تا شما مثل یک بازیگر فعالیت حرکتی داشته باشید. البته اگر شما در خانواده‌ای تربیت شده‌اید که دقیقا نقطه مقابل این ویژگی را در خود می‌بینید نیز جای نگرانی وجود ندارد. چرا که این نوع رفتار باعث می‌شود دیگران فکر کنند شما یک فرد منضبط، منطقی، با صلابت هستید. با این تفاسیر شمایید که باید شرایط را بسنجید.

۴ارتباط چهره به چهره با دیگران داشته باشید

کاملا درست است که قرن بیست و یک، عصر ارتباطات است و می‌توان با نامه‌نگاری و ارسال ویدیو چت با دیگران ارتباط برقرار کرد اما کماکان ارتباط چهره به چهره با اختلاف اثربخش‌ترین خصیصه رفتاری جهت یک مکالمه موفق به شمار می‌رود.

در حقیقت دیگران را با ارتباط چهره به چهره مجاب می‌کنید درباره شما به صورت ناخودآگاه و غیرشفاهی قضاوت کنند. بر همین اساس احتمال ایجاد یک اعتماد نسبی نیز افزایش پیدا می‌کند. ما از صحبت‌های دیگران تنها بخش کمی از شخصیت‌شان را درک می‌کنیم. آنچه که در ذهن می‌ماند همان ویژگی‌های غیرشفاهی فرد مقابل است. ناخودآگاه‌تان حتی با نوع ریتم تنفس‌ فرد مقابل‌تان قادر است رفتار و شخصیتش را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد.

مهمترین چیز در یک ارتباط کلامی، شنیدن چیزهایی است که به زبان آورده نمی‌شود.

اخیرا کشف شده درون مغز انسان، نوع جدیدی از یاخته‌های عصبی تحت عنوان نورون‌های آیینه‌ای وجود دارد که احساسات، عواطف و رفتارهای دیگران را مثل یک ضبط صوت در مغز به ثبت می‌رساند و به همین خاطر هنگامی که شما با فردی، یک رفاقت طولانی مدتی پیدا می‌کنید، امکان دارد زبان بدن و طرز فکرتان تا حدود زیادی به دوست صمیمی‌تان شباهت پیدا کند. البته اینکه بین نورون‌های آیینه‌ای دو فرد، کدام یک غالب از آب در می‌آید همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. آنچه که اهمیت دارد این موضوع است که رفتارهای غیرشفاهی، بیشتر در ذهن دیگران به یادگار باقی می‌ماند تا صحبت و حرف‌های بلندپروازانه شما. بنابراین اگر پروژه بسیار مهمی برای یک شرکت قرار است به سرانجام برسانید یا درخواست بسیار مهمی از یک فرد بلندمرتبه دارید، به یک تماس تلفنی یا کنفرانس‌های ویدیویی بسنده نکرده و با ملاقات مستقیم و چهره به چهره، به مطلوب و دلخواه خود برسید.

۵اگر قادر نباشید زبان بدن فرد مقابل‌تان را بخوانید، بیشتر از نصف مکالمه را از دست داده‌اید

شما نباید تمام توجه‌تان را تنها در ارسال یک سیگنال و پیام مثبت معطوف کنید. چرا که خواندن سیگنال نیز به همین اندازه و چه بسا بیشتر، اهمیت داشته باشد. مهمترین چیز در یک ارتباط کلامی، شنیدن چیزهایی است که به زبان آورده نمی‌شود.

هر نوع ارتباط میان دو موجود زنده و هوشمند، از دو کانال شفاهی و غیرشفاهی ایجاد می‌شود. همانطور که اشاره داشتیم ارتباط شفاهی به تنهایی کافی نیست و عدم مهارت کافی در خواندن زبان بدن فرد مقابل‌تان می‌تواند به شدت به مکالمه‌ای که در جریان است ضربه مهلکی وارد سازد.

به عنوان مثال اگر دیگران ارتباط مستقیم چشمی با شما ندارند یا سرشان را می‌خارانند، احتمال دارد نسبت به آنچه می‌گویید علاقه‌ای نداشته باشند و شما اگر متوجه این موضوع نباشید، در حقیقت تنها وقت‌تان را هدر داده‌اید. به همین منظور به آرامی صحبت کنید تا حرکات مخاطبین خودتان را زیر نظر بگیرید.

با تکرار و تمرین تقریبا به درجه‌ای خواهید رسید که نواقص فاحش در زبان بدن‌تان را به راحتی تشخیص می‌دهید و با ردیابی اشتباه و رفع نواقص‌تان به راحتی می‌توانید با دیگران ارتباط بهتری بگیرید.

 

می‌توانید این پادکست را از اینجا بشنوید.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

نظرات (اولین نفری باشید که نظر می دهد)