پادکست شماره 117

پادکست شماره ۱۱۷

سلام، وقت بخیر

پادکستی که می‌شنوید، از مجموعه‌ پادکست‌های بادکوبه است. ما در این مجموعه به اتفاقات جذاب، سرگرم‌کننده، خلاقانه، تاثیرگذار و خبری دنیای تبلیغات می‌پردازیم.

امروز در این قسمت از پادکست بادکوبه دوباره به سراغ سایت دیجیاتو رفته‌این و به مبحث استرس می‌پردازیم و از هفت راهکار ثابت شده برای کنترل استرس و تبدیل آن به انگیزه صحبت می‌کنیم.

اگر شخصی همواره استرس داشته باشد، ذهنیت منفی بر ذهن او غالب می‌شود و همیشه احساس خستگی فیزیکی یا ذهنی می‌کند. در این صورت فرد تصور می‌کند ک هدر شرایط محیطی نامطلوبی گیر افتاده و قدرت این را ندارد تا مشکلات را حل کند. چه بخواهیم و نخواهیم این مسئله جزئی از زندگی‌ست و باید راهکاری برای کنترل استرس پیدا کنیم.

بهترین روش برای مقابله با استرس، تبدیل آن به انگیزه است. اگر این راهکار به درستی عملی شود، تمام هدف‌هایی که پیش از آن غیر ممکن به نظر می‌رسید، در دسترس قرار می‌گیرند. به عبارتی استرس موجب می‌شود که فرد به پتانسیل واقعی خود برسد.

کنترل استرس کار سختی است و فرد باید بیاموزد که مرز نازکی میان تنش سودمند و استرس شدید وجود دارد. ۷ راهکار ثابت شده برای این مسئله وجود دارد که می‌تواند کنترل استرس را آسانتر کند.

۱.استرس می‌تواند سودمند باشد، با آن مقابله نکنید

روانشناسان باور دارند که استرس مفید هم وجود دارد و آن eustress می‌نامند. زمانی که شما برای روی دادن اتفاقی هیجان زده می‌شوید، چنین استرسی سراغتان می‌آید. برای مثال هیجان پس از بستن اولین قرارداد کاری چنین استرسی به شما می‌دهد. شما حس خوبی دارید و برای فعالیت کاری بیشتر انگیزه می‌گیرید.

نوعی دیگری از استرس نیز وجود دارد که در مواجه با اتفاق ناگهانی سراغ افراد می‌آید. این استرس می‌تواند هم خوب و هم بد باشد. در واقع اتفاق و باور فرد بر اساس نتیجه‌ آن است که نوع استرس را تعیین می‌کند. بهتر است این نوع استرس‌ها را بشناسید تا بتوانید مدل‌های منفی و آزار دهنده را به استرس مثبت تبدیل کنید.

۲.لنگر‌ها را بیاندازید

بدون وجود استرس، فرد کم کم عطش خود برای فعالیت و موفقیت را از دست می‌دهد. یکی از راهکار‌های استرس این است که به آن واکنش نشان ندهید. انعطاف پذیری ما در برابر مشکلات و استرس از نحوه مقابله با شرایط سخت مشخص می‌شود؛ اینکه ما چقدر می‌توانیم با تاثیرات استرس کنار بیایم و آن را پشت سر بگذاریم.

این مهارت به راحتی بدست نمی ‌آید اما بهترین روش برای نادیده گرفتن استرس به شمار می‌رود. پس لنگرها را بیاندازید و با هر اتفاقی انگیزه‌تان را از دست ندهید.

۳.با استرستان کنار بیایید

البته محققان تخمین زده‌اند که حتی استرس خوب نیز اگر همیشگی باشد می‌تواند تاثیرات منفی زیادی در زندگی و رفتار‌های فرد ایجاد کند. این مسئله ممکن است به بی خوابی، فشار خون بالا و پایین آمدن توانایی سیستم ایمنی بدن منتهی شود.

در نهایت افسردگی، بیماری قلبی و چاقی اثرات پایانی استرس همیشگی روی بدن خواهد بود. با این حال انتخاب روشی سودمند برای کنترل استرس می‌تواند به کمک افراد بیاید.

در این مواقع بهترین کار این است که از خود بپرسید آیا نگرانی و استرس در این لحظه می‌تواند به من کمک کند؟ مطمئناً در شرایط استرس‌زا می‌توانید روی کمک و حمایت خانواده یا دوستانتان حساب کنید.

۴.محدودیت‌هایتان را تشخیص دهید

قانون طلایی کنار ‌آمدن با استرس، شناخت محدودیت‌هاست. شما باید یاد بگیرید زمانی که نمی توانید مسئولیتی را بپذیرید، به درخواست‌ها نه گفته و عهده‌دار آنها نشوید. البته گفتن این مسئله بسیار آسانتر از انجام آن است. شاید تصور کنید بهتر است کارهای بسیاری را با هم انجام دهید اما مسلماً با قبول کردن مسئولیت‌های جدید نمی‌توانید تمامی وظایف قبلی را به نحو احسن تمام کنید. این مسئله موجب می‌شود که فشار زیادی به شما وارد شده و حتی اگر پیشتر توانایی انجام تمامی وظایف را هم اثبات کرده باشید، باز هم ممکن است نتوانید همه آنها را به بهترین نحو عملی کنید.

۵.درک کنید که روی همه چیز کنترل ندارید

واقعیت دردناک زندگی این است که شما روی همه چیز کنترل ندارید و نمی توانید آنچه برایتان پیش می‌آید را پیش‌بینی کنید. لحظه‌ای به آنچه در محدوده‌ی کنترلی شما وجود دارد، فکر کنید؛ شما تنها می توانید اقدامات و نحوه برداشتتان از اتفاقات را کنترل کنید.

شاید بتوانید روی مسائل مختلفی اثر بگذارید اما نمی‌توانید آنها را به کلی تغییر داده یا کنترل کنید. نکته مهم این است که نگرش و دیدگاه شما درباره اتفاقات رخ داده‌ی پیرامونتان، تایین کننده‌ی بسیاری از مسائل به شمار می‌رود.

این مسئله را درک کرده و فقط روی آنچه به شما مربوط می‌شود تمرکز کنید.

۶.حل مسئله و نگرانی، کدام یک مهتر است؟

اینکه شما همیشه نگران اتفاقات و دیالوگ‌های رخ نداده باشید می‌تواند به استرس منفی شما بیافزاید. باید بپذیرید که شما هم انسانید و ممکن است مرتکب اشتباه شوید.

با درک این حقیقت بهتر می‌توانید به حل مسئله بپردازید. در این مواقع از خود بپرسید که آیا نگرانی من در نتیجه تاثیر می‌گذارد؟ انتخاب میان حل مسئله و نگرانی بسیار اهمیت بالایی دارد و می‌تواند در کنار مدیریت استرس به شما کمک کند.

۷.فرصت‌ها را از دست ندهید

استرس از ترس در برابر اتفاقات غیر قابل پیش‌بینی نشات می‌گیرد و شاید مکانیزم دفاعی بشر در برابر تغییرات به شمار رود. وقتی اتفاقی می‌افتد شما مجبورید به آن پاسخ دهید.

شاید از نظر شما عجیب به نظر برسد اما افراد موفق از وقوع اتفاقات غیر قابل پیش بینی لذت می‌برند چرا که در این صورت فرصتی برای عملکرد بهتر بوجود می‌آید.

بسیاری از بهترین دستاورد‌های اشخاص موفق، نتیجه تحمل شرایط استرس‌زایی بوده‌‌اند که هر کسی قادر به تحمل آنها نیست. این شرایط موجب می‌شود که به پتانسیل واقعی خود پی برده و عملکرد بهتری از خود برجای بگذارید.

می‌توانید این پادکست را از اینجا بشنوید.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
برچسب‌ها:

نظرات (اولین نفری باشید که نظر می دهد)